هاست لینوکس

آخرین بسته‌ی MyBB: نسخه‌ی 1.8.27 MyBB منتشر شد

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
جشن مهرگان خُجسته باد
Heart 
جشن مهرگان

مهرگان یا جشن مهر یکی از بزرگترین جشن‌های ایران است که در مهر روز از برج مهر برگزار می‌شود. «مهرگان» پس از نوروز بزرگترین جشن ایرانیان باستان بوده‌است. این جشن در جوامع ایرانی خارج از ایران نیز به گستردگی برگزار می‌شود.

این جشن از روز شانزدهم مهر آغاز می‌شود و شش روز به طول می‌انجامد و در روز ۲۱ مهر به پایان می‌رسد. نخستین روز جشن رامهرگان عامه و اخرین روز جشن مهرگان خاصه نامیده می‌شود. در زمان ساسانیان بر این باور بودند که اهوره‌مزدا یاقوت را در روز نوروز و زبرجد را در روز مهرگان آفریده‌است و از دیر باز ایرانیان بر این باور بودند که در این روز کاوه آهنگر علیه ضحاک به پاخواست و فریدون بر اژی دهاک (ضحاک) غلبه کرد.
مردم ایران از هزاره دوم پیش از میلاد آن را جشن می‌گیرند.مهرگان نیز همانند نوروز با مراسم خاص و آداب و رسوم ویژه برگزار می‌شود. مهر یا میترا در زبان فارسی به معنای «فروغ، روشنایی، دوستی، پیوستگی، پیوند و محبت» است و ضد دروغ، دروغ گویی، پیمان شکنی و نامهربانی کردن است.فلسفه جشن مهرگان سپاسگزاری از خداوند به خاطر نعمت‌هایی است که به انسان ارزانی داشته و تحکیم دوستی و محبت میان انسانهاست.
[تصویر:  mehregan.jpg]
منبع : ویکیپدیای پارسی جشن مهرگان
پاسخ
 سپاس شده توسطforlive (۱۳۹۲/۷/۱۱، ۰۴:۴۹:۰۵ صبح) ، mhy (۱۳۹۲/۷/۱۱، ۱۲:۲۹:۱۵ عصر) ، Rezakashefi (۱۳۹۲/۷/۱۱، ۱۴:۵۸:۵۳ عصر) ، Pishro (۱۳۹۲/۷/۱۲، ۱۱:۱۴:۲۹ صبح) ، Amin Yaghubi (۱۳۹۲/۷/۱۳، ۰۰:۲۲:۴۸ صبح) ، khp (۱۳۹۲/۷/۱۴، ۰۶:۱۷:۵۹ صبح)
[تصویر:  jashnmehrgan.jpg]

من هم به نوبه خودم دهم مهر ماه جشن مهرگان رو به همه پارسی دوستان تبریک میگم.به امید روزی که به جشن رسمی تبدیل بشه و توی تقویممون ببینیمش.مثل اعیاد عربی خم و فطر و...
پاسخ
 سپاس شده توسطمیدوری (۱۳۹۲/۷/۱۱، ۱۲:۲۴:۱۰ عصر) ، mhy (۱۳۹۲/۷/۱۱، ۱۲:۲۹:۱۹ عصر)
هرچند كه ديگر در زمان فعلي كاربردي ندارد ولي مبارك باد Blush
برای کمک در کنار شما هستم 
پاسخ
 سپاس شده توسطmhy (۱۳۹۲/۷/۱۱، ۱۲:۲۹:۲۲ عصر) ، میدوری (۱۳۹۲/۷/۱۱، ۱۲:۳۱:۱۵ عصر)
اگر خودمون کاربردش رو حفظ کنیم حتما دوباره احیا میشه و جایگزین خیلی از خرافه پرستی های دیگه میشه.
پاسخ
 سپاس شده توسطمیدوری (۱۳۹۲/۷/۱۱، ۱۴:۳۶:۲۹ عصر) ، Pishro (۱۳۹۲/۷/۱۲، ۱۱:۱۴:۵۰ صبح)
نقل‌قول: اگر خودمون کاربردش رو حفظ کنیم حتما دوباره احیا میشه و جایگزین خیلی از خرافه پرستی های دیگه میشه.

بهتره در اين مورد بحث نكنيم

تجربه نشون ميده كه نهايت اين بحث ها ميرسه به اسلام و اينكه عربا اومدن ما رو بدبخت كردن Blush

موفق باشيد
برای کمک در کنار شما هستم 
پاسخ
 سپاس شده توسطمیدوری (۱۳۹۲/۷/۱۱، ۱۴:۵۳:۱۷ عصر) ، Pishro (۱۳۹۲/۷/۱۲، ۱۱:۱۴:۵۸ صبح)
نقل‌قول: بهتره در این مورد بحث نكنیم
تجربه نشون میده كه نهایت این بحث ها میرسه به اسلام و اینكه عربا اومدن ما رو بدبخت كردن Blush
با درود
وظیفه من این بود که یادآور اینگونه جشن ها که متعلق به ایران و ایرانی است باشم . زیاد به حاشیه نروید . بیشتر کاربران مشخص است که در مورد اینگونه آداب و رسوم اطلاعاتی ندارند ( بویژه نسل دومی ها و بالاتر ) و حتی شاید فکر میکنن ای بابا چه حوصله ای دارن اینها اما در مورد اعیاد مذهبی کسی جرات این کار را ندارد . پس باید بعنوان تلنگری هم که شده کسی باشد که یادآوری کند والا همه چیزمان از دست می رود .
جهت آگاهی بیشتر درمورد"نظرجوامع بزرگ برای حفظ آداب ورسوم وفرهنگ وریشه های آبااجدادی خود" می توانیم به اینجا برویم ( با ف**لتر شکن ببینید , مطلب ملی را هم فیل**ر میکنیم , خودمان و نه عربها ) و مطالعه ای داشته باشیم قدری طولانی است ولی ارزش نگاه کردن را دارد .
دوباره عرض میکنم جشن مهرگان فرخنده باد و فقط سعی داشته باشیم که بدانیم این یعنی چی همین مقدار کافی است . Big Grin Heart
پاسخ
 سپاس شده توسطreza.t.gh (۱۳۹۲/۷/۱۱، ۲۳:۲۴:۲۱ عصر) ، SAEED.M (۱۳۹۲/۷/۱۱، ۲۳:۵۵:۴۴ عصر) ، Pishro (۱۳۹۲/۷/۱۲، ۱۱:۱۵:۳۳ صبح)
مبارکHeart
نخستین پشتیبانی دیسکاز در ایران discuz.ir

نخستین انجمن شطرنج ایرانیان Irchess.ir

انجمن پیشرو Pishroforum.ir
پاسخ
 سپاس شده توسطمیدوری (۱۳۹۲/۷/۱۲، ۱۳:۲۱:۱۵ عصر)
لطفا تا حد امکان از بحث حول نژادهای مختلف پرهیز کنید.
پاسخ
 سپاس شده توسطCSS (۱۳۹۲/۷/۱۳، ۲۳:۵۶:۴۸ عصر) ، شماره مجازی (۱۴۰۱/۸/۲۶، ۰۱:۵۱:۰۹ صبح) ، گراف مسنجر (۱۴۰۱/۱۰/۳، ۰۴:۱۳:۱۸ صبح) ، چارتر ۴۲۴ (۱۴۰۲/۹/۱۲، ۱۵:۱۳:۲۸ عصر)

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان