هاست لینوکس

آخرین بسته‌ی MyBB: نسخه‌ی 1.8.27 MyBB منتشر شد

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
دعوت و تشکیل تیم برای ساختن یک سایت جامعه مجازی نوین
Thumbs Up 
با سلام و درود
چند وقتی هست که فکر و ایده ساختن یه سایت جامعه مجازی یا همون شبکه اجتماعی را در ذهن دارم و خوب دیگه در حال حاضر فکر میکنم بهترین نوع فعلی و محبوبترین نوع سایت باشه و زمانی بود ک فروم ها بهترین بودند و محبوب بودن وو پربازدید ترین بودند و بیشترین کاربرا را دارند امانند سایت ها یمعروف ک هست از کلوپ گرفته تا ف ی س ب و ک و تو یی تر و...... هرچند همین الان هم هستند و هر سیستمی هم خصوصیت و کارایی خودش را داره
بهر حال بهتر دیدم ک اینجا هم اعلام کنم ک میخواهم از هر فردی ک در این زمینه بوده و در سطح وبمستری وکاربا اسکریپت های مختلف را تجربه کرده دعوت کنم ک اگر مایل بودید برای تشکیل تیمی برا ی راه اندازی سایتی اجتماعی اقدام کنیم و در این را ه هم چند ماهی هست که تحقیق کردم و انواع اسکریپت ها را از منبع باز تا نال و...تست کردم تا حدودی ازoxwall,,sharetronix, وphpfpx وسوشــیال انجیــن و...... که خوب هر کدامهم مورد خود را دارند و باید کامل بررسی بشه که بهترین گزینه کدام هست
حال در نظر داریم ک اول بهترین را انتخاب کنیم ک در ابتدا سعی بشه سیست منال شده نباشه و کم هزینه باشه در ابتدای کار و open source باشه ترجیحا
در همینجا همه نظرات را بدین برای یافتن بهترین گزینه
و این نکته مهم هم بگم هزینه دامنه اصلی رند و هاست و فضای کامل با خودم هست و آماده دارم فقط میخوام از بچه های ک برنامه نویسیس هایphp و ...را کار کردن برای را ه اندازی و مدیریت اینکار جمع کنیم تا سایتی جدید و ایرانی از این نوع بزنیم
امیدوارماستقبال خوب باشه تا در این زمینه شروع کنیم
پاسخ
منتظر نظر و پیشنهادات دوستان گرامی هستیم
پاسخ
سلام

اگه از حرفامم ناراحت شديد ببخشيد

موفقيت در اين جور مسائل نيست بدليل اينكه كپي كننده هستيم

من با نظر شما مخالفم كه دوره انجمن و تالار گذشته اتفاقا ساختار فروم ها در آينده بسيار قدرتمند تر هم خواهد شد اون هم بخاطر اينه كه

فروم ها از ساختار هايي بهتر براي بحث و گفتگو ها استفاده مي كنند

ضمنا با گسترش نت بطور حتم بحث و گفتگو هاي علمي و . . . بهتر جا ميفته

ساختار فروم ها چون بصورت آفلاين عمل ميكنه مفيد بودن را بهتر صرف ميكنه و كاربران زياد به فكر دوستيابي و چت و اين كارهاي بيهوده نخواهند افتاد

شبكه هاي اجتماعي فقط شده مكاني براي ارضا هاي نفساني افراد

خودتون بهتر ميدونيد كلوب و فيس بوك و بقيه شبكه ها چه خبره داخلش

فعاليت شما بهتره در جاها ي بهتر سرمايه گذاري بشه همون فروم را روش سرمايه گذاري خوب و بلند مدت انجام دهيد مطمن باشيد شما را به تمام نياز هاي يك وب مستر مي رساند

موفق باشيد

روز ها و شب ها ميگذرد و من صبورم هنوز

[تصویر:  e5rh9toahoitc269gwff.gif]
پاسخ
 سپاس شده توسطiranshahrsaz (۱۳۹۰/۹/۲۱، ۰۰:۴۷:۱۵ صبح) ، Cancer9003 (۱۳۹۰/۹/۲۱، ۰۲:۱۳:۵۸ صبح) ، Night (۱۳۹۰/۹/۲۱، ۰۳:۴۱:۵۴ صبح) ، Mt edition (۱۳۹۰/۹/۲۱، ۰۵:۱۵:۴۱ صبح) ، HOssE!N-B (۱۳۹۰/۹/۲۱، ۱۱:۳۴:۰۰ صبح) ، roode (۱۳۹۰/۹/۲۴، ۰۱:۴۰:۰۹ صبح) ، mohamad m (۱۳۹۰/۱۱/۵، ۱۹:۴۵:۴۴ عصر)
ببنینید من نخواستم اصلا ساختاری را برتر بدونم و یا سیستمی را کمتر کنم و نگفتن فروم بدهیا گذشته دورانش یا اون خوبه فکر کنم اشتباه برداشت کردین و بعضی مساپل را با هم قاطی کردین
در مورد ساختار فروم ها و نوع سیستم و مقایسه با بقیه خوب میشه خیلی چیزها گفت که اتفاقا من خودم یکی از عاشقان سینه چاک این نوع سیستم از اول بوده و هستم و خواهم کما اینکه آرزو داشتن سایت برا این مبنا را را داشتم خیلی وقت پیش واز اول هم با چنین ساختاری آشنا شدم و الان دو نوع از بهترین اسکریپت هاش را دارم
خوب بله این نوع ساختار تالاری خصوصیت های مثبتی داره بنظر من که میتونه یه جورایی تلفیق بقیه سیستم ها و ساختار خوبی از پروفایل کاربری و مجموعه راحت برای دسترسی به ارسال ها ومدیریت بخش های مختلف هست
و این هم در نظر بگیرید فروم ها یکیاز سخترین و مشکلترین سیستم های برای کاربران آماتور و عادی هستن که به نت میان و اینم در نظر بگیرید ما داریم جاپیزندگی میکنیم که هنوز کلی و حتی سال ها ا دنیای مدرن و تکنولوژی روزفاصله داریم و تبلیغات هنوز به همان حالت گفتاری و سینه به سینه هست ک بیشترین سهم را داره و مثلا مردم مارا ببینید اکثر کاربرها خوب اولا آماتور هستن اینو شک ندارم و از نت بیشتر برای سرگرمی و دوستیابی و پر کردن وقت و ...استفاده میکنند و درصد کمی هم هستن که برای کارهای مفید علمی و....بیان که درسته به نظر من هم بهترین نوع برای کاربران حرفه ای همین فرومی هست ولی باید واقعیت را قبول کرد در حال حاضر ساختار جامعه مجازی رتبه اول را از فرومی گرفته نمونش هممیتونید در غول دنیای نت وو تکنولوژی ببینید که گوگل همرفت به این سمت
به خاطر ساختاری که طراحی کردن برای کاربران آماتور و شرایط روز اینکه هر فرد ارتباطات مستقیمش ابتدا با دوستانش زیادبا شه و بجای اینکه بگرده مثلا در انجمن ها و تاپیک ها خوش موضوعاتی که علاقه داره و پسند کرده آماده جلو دستش باشه
شما تصورکنید کاربران حرفه ای ما هم هنوز با سرچ کردن درست آشنا نیستن و این یعنی باید بطوری از قبل آماده شده موضوعات بیاد جلو آماتور ها تا از اسپم ها جلوگیری بشه
و موضوعات که به اشترا ک گذاشته میشه بیاد بچرخه بین افراد نه افراد برن بگردن
بهر حال خوب هر سیستمی ضعف ها و نقاط قوت خودش هم داره و میگن هر گلی یه بویی داره و باید بپذیریم ک در حال حاضر این نوع سیستم ها محبوبترین هستن
و
اینکه گفته شده
نقل‌قول: شبكه هاي اجتماعي فقط شده مكاني براي ارضا هاي نفساني افراد
این چیز جزپی و بخشی از اینها و اکثر سات های امروزی شده و خوب به خاطر ساختاری هم که دارن طبیعیه بعید میدونم مکنه درصدش بیشتر باشه ولی این سایتها هستن که الان محتواهای خیلی خوبی را هم دارن میزارن
ولی استفاده کاربرا رفته به این سمت وگرنه توی هر سیستمی میشه کارهایی کرد که گفتی

در مورد سرمایه گذاری خوب داریم روی همه بخش هاکار میکنیم و علاقه داشتم این مورد هم کار کنم چون همیشه میخوام چیز ها یجدید ید بگیرم و همه انتقاد ها و نظر ها را هم پذیرا هستم

پاسخ
 سپاس شده توسطمحمد (۱۳۹۰/۹/۲۱، ۰۴:۴۰:۵۴ صبح)
دیگه دوستان نظری ندادن
البته نظر من بیشتر روی سیستم میکرو بلاگ هست هست توجه کرده باشین فرق داره و مثل جامعه مجازی ساده و فقط دوستیابی نیست
نظر بقیه در مورد اسکریپت ها ی این نوع چیه
مثه dolphin یا ......
پاسخ
(۱۳۹۰/۹/۲۰، ۱۰:۱۰:۰۰ صبح)FANBOOK نوشته است: چند وقتی هست که فکر و ایده ساختن یه سایت جامعه مجازی یا همون شبکه اجتماعی را در ذهن دارم و خوب دیگه در حال حاضر فکر میکنم بهترین نوع فعلی و محبوبترین نوع سایت باشه و زمانی بود ک فروم ها بهترین بودند و محبوب بودن و پربازدیدترین بودند و بیشترین کاربرا را دارند مانند سایت های معروف ک هست از کلوپ گرفته تا ف ی س ب و ک و تو یی تر و...... هرچند همین الان هم هستند و هر سیستمی هم خصوصیت و کارایی خودش را داره
1. خوب شما فقط گفته‌ای که قصد دارید تا یک میکروبلاگینگ راه‌انذازی کنید. ولی نگفته‌اید چرا؟
بر اساس چه نیازی؟ چرا با وجود اجتماع‌های برزگ جهانی و حتی کوچک داخلی، فکر می‌کنید که به به یک اجتماع جدید نیاز داریم؟
هدف؟
جامعه‌ی هدف؟

2. شما برای پروژه‌ی خود همکار دعوت کرده‌اید. نخست باید مشخص کنید سطح توانمندی و ابزارهای مدیریتی شما چه‌قدر است. سرمایه‌گذاری شما چه‌قدر است؟ نگاه راهبردی(در قالب قوانین مصوب در یک اساس‌نامه) چیست؟ و...، تا کاربران با دریافت خود از اهمیت و سطح کار، احیاناً طالب مشارکت باشند.

* یک معضلی که در این سایت دیده‌ام استفاده‌ی نامناسب کاربران از ابزارهای ادیتور انجمن است. بی‌دلیل متن‌شان را بزرگ می‌کنند. کل آن را رنگی می‌کنند، وسط چین می‌کنند و... . این مسئله نه‌تنها کمکی در جلوه دادن تاپیک نمی‌کند، بلکه بازخورد عکس دارد.

آدرس فروم: در حال بررسی سیستم‌های انجمن‌ساز کدباز مختلف از جمله AEF ،SMF،phpBB ،MyBB و... هستم. احتمالاً تا انتشار MyBB v2 صبر خواهم کرد!
پاسخ
 سپاس شده توسطFANBOOK (۱۳۹۰/۹/۲۵، ۱۲:۵۵:۳۳ عصر)
با تشکر از شما بابت طرح سوالات
دلیل راه اندازی خوب فکر میکنم اشاره کردم تا حدودی بازم بیشتر توضیح میدم
در ابتدا عر ض کنم که خوب بدلیل محبوبیت این سیستم و در شرایط فعلی و سادگی و ویژگی هایاین سیستم در حل حاضر فکر میکنم دیده باشید که سایت های خارجی خیلی دارن به این روشرو میارن و سایت های بزرگ اجتماعی هر روز روب گسترش هستن
همانطور که گفتی شما خوب اجتماع ها یبزرگ که شناس هستند همگی میدونن ولیدر داخل بجز کلوپ اجتماع واحد در این حد با سطح کاری حرفه ای و نیاز داخلی دیده نمیشه متاسفانه و چرا باید واقعا کاربران ادر فیس بو ک و توییتر برن انقدر حتی برای کارهای ساده و معمولی و مجاز و همانطور که میبینید این رقابت وافزایش نیاز در سایت های خارجی در این زمینه دیده میشه که آخریش هم گوگل بود که ر جریان هستید و فکر میکنم 10 الی 15 سایت در این مورد داشته باشن که همگی حرفه ای هستن و فرقشون در تعداد کاربراشون باشه با سایت های بزرگ وچندین قطب فعال دارن در این زمینه...
ولی زیاد سرمایه گذاری و طراحی از سایت های داخلی در این مورد ندیدیم و خیلی کم انجام شده بجز چند مورد ولی در مقابل میبینید که سطح تقاضا کاربران مخصوصا کاربران معمولی به این مورد بیشتر شده و علاقه بیشتری هم دارن در این سایت ها عضو بشن و فعالیت کنن تا مثلا فروم باشه یا .... و خوب باید در اینجا که بحث کلی هست همه تقاضا ها را در نظر بگیریم که چون کاربران داخلی تقریبا اکثرا آماتور هستن و حتی در سایت ها نوپایی در این زمینه دیدم که چه زود استقبال کرده اند و این سایت هایپیشرفتی هم کردن تا حدودی در حالی که خیلی ضعف ها هم دارن و کار حرفه ای انجام ندادند!!!
بهر حال چون اکثر سیستم ها را داشته ام و کار کردم با توجه به شرایط فعلی خواستم این مورد را هم اگر قسمت بود پیش بگیریم که خوب البته برای چنین کاری همه شرایط آماده هست و فقط نیاز به حضور و افراد علاقه مندی داریم که بتوانند از لحاظ فنی و فکری برای پیشرفت اینکار ساپورت کنن و بقول شما نگا ها ی راه بردی را عمق دهند و ابزارهای مدیرتی را تکمیل کنند و از الان نمیشه واقعا دقیق گفت ولی خوب حاضریم حتی با جذب کاربران در سطح یه سایت بزرگ مانند کلوپ کار کنیم و به عنوان یه قطب جدید خود را معرفی کنیم کما اینکه هر فردی ابتدا سایت ی میزنه چنین رو یا هایی در سر داره که میدانم در این راه بیشتر از همه نیاز به حضورتیم قوی و افراد با اید ه های نو هست و فعلیت و حضور
ما هم هرچه در وان داشته باشیم برا ی این کار میگذاریم و دوس داریم که با مشورت و همکاری پیش ببریم
پاسخ
سلام دوباره

با توجه به صحبت هاي شما دوست گرامي نكات زير حائر اهميت مي باشد

1- بايد از برنامه اي جديد استفاده كنيد ( طراحي اسكريپت اختصاصي ) ابزار هاي جديد بسازيد مثلا اتاق هاي گفتگو مثل طرحي كه گوگل پلاس قرار ارائه بده

2- توانايي هزينه هاي مالي اون را بايد داشته باشيد

3- با توجه به شرايط كشور بايد فكري به حال ف ي ل ت ر ي ن گ داشته باشيد

4- از صاحب نظران مشورت بگيريد و زود عمل نكنيد

و در آخر نظر خودم : درصد موفقيتش كم خواهد بود

موفق باشيد

روز ها و شب ها ميگذرد و من صبورم هنوز

[تصویر:  e5rh9toahoitc269gwff.gif]
پاسخ
 سپاس شده توسطFANBOOK (۱۳۹۰/۹/۲۶، ۱۱:۳۵:۰۶ صبح)
درود

اولا جا داره که بهتون تبریک بگم به خاطر تصمیم بزرگی که گرفتید

کار کار کوچیکی نیست و مطمئنا زمان گیر و وقت گیر خواهد بود

اما...

چند وقتیه که یه سری ایمیل برای من میاد نمیدونم از گرین فیس و امثالهم که همشون اومدن سیستم هایی شبیه فیس بوک رو راه اندازی کردن

بهشون سر زدم و پی بردم که یه تقلید کامل انجام دادن ولی اصلا موفق نبودن

فکر میکنم دلیلش این باشه که هیچ کس نمیاد عضویت در یه شبکه اجتماعی تازه تاسیس رو که نمیشه به بقاش و امنیتش( توی ایران) اعتماد داشت به عضویت در فیس بوک ، توییتر یا امثالهم ترجیح بده

قصد توهین به شما رو ندارم ، بالفرض که ما شما رو میشناسیم و به شما اطمینان داریم ولی این همه کاربر اینترنت چجوری میخوان به شما اطمینان پیدا کنن وقتی هر روز هزاران بار خبرهای راست و دروغ از هک فیس بوک و دزدیده شدن اطلاعات کاربران شنیده میشه

باز هم تاکید میکنم ، کار کار بزرگیه ولی فکر نمیکنم نتیجه بده

متاسفانه کار با اسکریپت ها رو هم بلد نیستم که کمکتون کنم

براتون آرزوی پیروزی میکنم

بدرود
پاسخ
 سپاس شده توسطمحمد (۱۳۹۰/۹/۲۶، ۰۴:۳۸:۳۸ صبح)
نقل‌قول: سلام دوباره

با توجه به صحبت هاي شما دوست گرامي نكات زير حائر اهميت مي باشد

1- بايد از برنامه اي جديد استفاده كنيد ( طراحي اسكريپت اختصاصي ) ابزار هاي جديد بسازيد مثلا اتاق هاي گفتگو مثل طرحي كه گوگل پلاس قرار ارائه بده

2- توانايي هزينه هاي مالي اون را بايد داشته باشيد

3- با توجه به شرايط كشور بايد فكري به حال ف ي ل ت ر ي ن گ داشته باشيد

4- از صاحب نظران مشورت بگيريد و زود عمل نكنيد

و در آخر نظر خودم : درصد موفقيتش كم خواهد بود

موفق باشيد

در مورد نوع اسکریپت خوب معلومه اگر تیم فنی خوبی قرار بدیم که خودمان بنویسیم خیلی بهتره ولی ممکنه شرایط جور نشه و مجبور بشیم از آماده ها استفاده کنیم مو اون وقت گسرش بدیم اسکریپت را
در مورد شرایط که خوب برای همه یکسانه و بسته به محتوا هست که خوب هر سایتی ممکنه در معرض ***** قرار بگیره و مختص جایی نیست که دقیق گفته بشه و بیشتر به شراییط مدیریت برمیگرده که خدا را شکر سعی کردیم همیشه در این مورد گیر نکنیم
4کاملا موافقم داریم همین کار را میکنیم
باید تعریف موفقت معلوم باشه و هر سایتی ممکنه اولش شکست بخوره مثه خود استیو جابز که دیگه بزرگ تر نداشتیم کلی زحمت کشید اخراج هم شد از اپل که حالا شده این و اپل را به اینجا رسوند بهرحال منم نمیگم که الان میخوایم غوغا کنیم و.... و هنوز هم قطعی نیست شادی بقول شما کار بیهوده ای باشه ولی هیچ وقت دوس ندارم از پیش بازنده باشم و حداقل شانسم را تست میکنم در هر زمینه ای
ممنون که نظر دادی

نقل‌قول: درود

اولا جا داره که بهتون تبریک بگم به خاطر تصمیم بزرگی که گرفتید
کار کار کوچیکی نیست و مطمئنا زمان گیر و وقت گیر خواهد بود
اما...
چند وقتیه که یه سری ایمیل برای من میاد نمیدونم از گرین فیس و امثالهم که همشون اومدن سیستم هایی شبیه فیس بوک رو راه اندازی کردن
بهشون سر زدم و پی بردم که یه تقلید کامل انجام دادن ولی اصلا موفق نبودن
فکر میکنم دلیلش این باشه که هیچ کس نمیاد عضویت در یه شبکه اجتماعی تازه تاسیس رو که نمیشه به بقاش و امنیتش( توی ایران) اعتماد داشت به عضویت در فیس بوک ، توییتر یا امثالهم ترجیح بده
قصد توهین به شما رو ندارم ، بالفرض که ما شما رو میشناسیم و به شما اطمینان داریم ولی این همه کاربر اینترنت چجوری میخوان به شما اطمینان پیدا کنن وقتی هر روز هزاران بار خبرهای راست و دروغ از هک فیس بوک و دزدیده شدن اطلاعات کاربران شنیده میشه
باز هم تاکید میکنم ، کار کار بزرگیه ولی فکر نمیکنم نتیجه بده
متاسفانه کار با اسکریپت ها رو هم بلد نیستم که کمکتون کنم
براتون آرزوی پیروزی میکنم
بدرود
درود بر شما
ممنون از لطفت
خوب هر کاری سختی های خودش را داره و کلا سایت داری مخصوصا اینجا سخته
در اون مورد هایی که شما گفتی همانطور که گفته بودم باید تعریف مشخصی از موفقیت بشه ممکنه از دید شما مورد ضعیف باشه یا شکست قلمداد بشه ولی برای مدیران آنجا سکوی پرتابی باشه و واینکه گفته شده مثلا نمیشه تضمین کرد یا ترجیح داد شما ببینیدحالا هر سایتی با هر سیستمی در ابتدا یکار خود در شیب سربالا یی قرار داره مثلا همین فی س بو ک روزی که مای اسپیس بود و مثلا یاهو 360 زمان زیادی هم نگذشته به یکباره از یه سایت محلی کوچیک با مدیریت و کارهای قوی نشد این!!!! و هیشکی فکر شو نمیکرد یه سایت ی که اصلا خودشون هم فکر نمیکردن این جوری بشه الان به یکی از غول های رسانه تبدیل بشه و به نظر من این روش کاری و مدیریت و برنامه های آنها بود که شدن این یا بقیه و باز هم میبینید که هنوز این مورد ها در حال رشد هستن و دارن با فکر ها و ایداه های جدید رقابت میکنن و هنوز هم به این معتقدم که چنین کارهایی در سایت های داخلی کم داریم و محیط بکر و تازه ای هست که هنوز اشباع نشده و جای کار داره
البته نمیگم کار کپی شده مثل ف ی س باشه و طوری باشه با رنگ و امضای و سبک خودمان باشه!!!
اصلا چرا هم مانند آنها چندین سایت بزرگ اجتماعی نداشته باشیم که موفق باشن و بریم به نمونه های خارجی کمک کنیم؟واستفاده کنیم؟
در مورد هک و داده ها خوب این خطری هست که همه سایت ها در هر لحظه تهدید میکنه و مخصوص این مورد ها نیست ولی خوب این مورد هایی که دوستان زوم میکنن ممکنه درصدی برای این موارد بیشتر باشه که خوب راه و روش خودش را داره مثلا کاربران ایرانی چه اعتمادی دارن به جاپی که کشور خارجی هست که حتی تصاویر خانودگی را هم قرار میدن؟؟!!!
خوب همه این سوالات را میشه برای جاهای دیگه بکار برد و شایعات همیشه بوده و هست
بهر حال مهم بنظر من در سایت داری حالا هر نوعی مهم حضور و همکاریافراد برای بالا بردن محتوا است و بعد باید به سیستم و موارد دیگه رسید مخصوصا الان که دیگه همه چیز آماده هست حالا این نوع سایت هابیشتر اید سرایطی کاربران را در نظر گرفت
مثلا این چند ماه دارم رتبه الکسا اکثر سایت های ایرانی را درنظر میگیرم حالا فروم یا هر شکلی که اکثر در حال سقوط هستن ولی سایت های جامعه دیدم که اتفاقا افزایش رتبه هم داشتن و هر روز استقبال بیشتری هم دارن
از دوستان حتی اگر مانند ایشون آشنایی هم نداشتن میخوام که فکر کنن و بیان ایم=ن کار را انجام دهیم
بدرود

پاسخ
 سپاس شده توسطمحمد (۱۳۹۰/۹/۲۶، ۱۲:۴۳:۲۸ عصر) ، kavian (۱۳۹۰/۹/۲۹، ۱۳:۵۴:۵۲ عصر) ، شماره مجازی (۱۴۰۱/۸/۲۶، ۰۱:۴۸:۵۰ صبح) ، گراف مسنجر (۱۴۰۱/۱۰/۳، ۰۴:۱۱:۰۹ صبح) ، چارتر ۴۲۴ (۱۴۰۲/۹/۱۲، ۱۵:۱۰:۴۴ عصر)

موضوع‌های مشابه…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  یه اسم بگید برای جامعه مجازی Fa r s h i d 3 2,013 ۱۳۹۱/۸/۲۲، ۱۶:۵۹:۳۴ عصر
آخرین ارسال: Mohammad-Mo
  سیستم جامعه مجازی حرفه ای ( فروشی ) sepidfa 3 1,612 ۱۳۹۱/۴/۲۳، ۱۳:۴۹:۰۴ عصر
آخرین ارسال: yaser0421
  بهترین سیستم جامعه مجازی چی هست؟ shooshoo 13 5,124 ۱۳۹۱/۴/۲۳، ۱۳:۰۴:۱۳ عصر
آخرین ارسال: Mohammad-Mo

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان