پویاسازان
هاست لینوکس هاست لینوکس

آخرین بسته‌ی MyBB: نسخه‌ی 1.8.12 MyBB منتشر شدامتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
بایدها و نبایدهای لیزر لیپولیز
#1
با توجه به اینكه چاقی امروزه به معضل اساسی در جوامع مختلف تبدیل شده است، طبیعتا درمان آن هر روزه شكل جدیدتری را تجربه می كند و سعی می شود از پیشرفت های تكنولوژیك برای درمان آن استفاده شود.
در چند سال اخیر تكنیك های استفاده از ارتعاشات اولتراسوند و حرارت نور لیزر توانسته راه خود را در خرد كردن و از بین بردن سلول های چربی در میان سایر درمان های چاقی باز كند كه اختصارا به این تكنیك، لیپولیز یا خردكردن سلول های چربی می گویند.

این روش یكی دیگر از روش های درمان چاقی است كه امروزه باب شده است.

چه شرایطی باعث ایجاد نتیجه مناسب در درمان لیپولیز می شود؟
نكته ای كه افراد باید از آن آگاه باشند، این است كه همه افراد مراجعه كننده نمی توانند كاندیدای مناسبی برای انجام عمل لیپولیز باشند و اگر انتخاب اولیه صحیح نباشد، نتیجه نهایي به دست آمده نه مورد مطلوب بیمار خواهد بود و نه پزشك.


معیارهایي كه برای انتخاب بیمار مناسب باید در نظر گرفت، عبارتند از:
- حجم چربی: حجم چربی در هر فردی متغیر است، اما افرادی كه ضخامت چربی زیر پوستشان بین یك تا شش سانتیمتر است، می توانند جزو كاندیداهای این عمل قرار بگیرند و افرادی كه ضخامت چربیشان بیشتر یا كمتر از میزان نام برده است، برای انجام عمل لیپولیز مناسب نیستند.
- وضعیت پوست بیمار: افرادی كه افتادگی خفیف تا متوسط پوست دارند، می توانند جزو كاندیداهای عمل لیپولیز باشند، اما افرادی كه افتادگی وسیع و شدید پوست دارند، لیپولیز به تنهایي نمی تواند باعث جمع شدگی یا كشیدگی پوست این بیماران شود، به همین دلیل اگر عمل لیپولیز به تنهایي در این افراد انجام شود، نتیجه عمل، پوستی شل و افتاده تر از قبل خواهد بود كه ممكن است برای بیمار این نتیجه ناخوشایند باشد، اما امروزه می توان با عمل لیپوابدومینوپلاستی (به معنای حذف پوست اضافه پس از عمل لیپولیز) این افراد هم جزو كاندیداهای عمل لیپولیز قرار بگیرند.
- وضعیت قوام جداره شكم: افرادی كه جداره شكمشان شل است (مانند كسانی كه بارداری‌های متعددی داشته اند) انجام عمل لیپولیز باز هم به تنهایي پاسخگو نیست و بهتر است از روش ابدومینوپلاستی (باعث تقویت جداره شكم می شود) استفاده كنند.
- داشتن خواسته معقول: بیمارانی كه توقع منطقی از كاهش وزن خود دارند جزو كاندیداهای مناسب هستند، اما افرادی كه انتظار بیشتر از نتیجه معقول دارند، بهتر است این عمل را انجام ندهند.
اگر حجم چربی به میزان مناسب تخلیه نشود باعث فرورفتگی، شكل ناهموار، شل شدن و مختل كردن پوست آن ناحیه شده و فرد را به مخاطره می اندازد و خارج كردن 15 تا 20 كیلو چربی از بدن شخص خطرآفرین است

روش عمل لیزر لیپولیز به چه صورت است؟
یكی از مهم ترین بخش ها در عمل لیپولیز، استفاده مناسب از حجم مایع تاموسنت (این مایع قبل از لیپولیز داخل چربی تزریق می شود) است و اینكه چه حجمی از مایع در هر ناحیه از بدن فرد وارد شود نیاز به تجربه و تخصص پزشك دارد تا نتیجه مطلوبی را به همراه داشته باشد.
بعد از تزریق مایع تاموسنت، دومین نكته كه در نتیجه مطلوب دخیل است، نوع دستگاه لیزر (كم‌توان و پرتوان) با طول موج مناسب است. بعد از آب كردن چربی‌ها و انجام لیپولیز، باید لیزر به مقدار كافی به پوست فرد تابیده شود. این عمل سلول‌های پوست بیمار را تحریك كرده و كلاژن بیشتری را ایجاد می كند تا پوست بیمار به مرور زمان به حالت اولیه بازگردد و از شلی پوست افراد جلوگیری می كند.


روش انجام لیزر لیپولیز چگونه است؟
پس از بی‌حسی موضعی، سوراخ بسیار كوچكی در پوست ایجاد می شود و از طریق آن كانولا یا آسپیراتور به قطر یك تا دو میلیمتر زیر پوست وارد می شود. سپس كانولا به آرامی به عقب و جلو حركت داده می شود تا تابش لیزر زیر سلول های چربی برخورد كند و سبب پاره شدن دیواره سلول های چربی و سپس آزاد شدن چربی مایع درون سلول شود كه بعد از آن، این چربی مایع به راحتی توسط ساكشن با فشار كم خارج شده یا توسط بدن متابولیز شده و از بین برود.


اگر حجم چربی خارج شده از بدن بیمار بیش از حد باشد، چه پیامدی به دنبال دارد؟
اگر حجم چربی به میزان مناسب تخلیه نشود باعث فرورفتگی، شكل ناهموار، شل شدن و مختل كردن پوست آن ناحیه شده و فرد را به مخاطره می اندازد و خارج كردن 15 تا 20 كیلو چربی از بدن شخص خطرآفرین است.


دوره نقاهت لیزر لیپولیز چگونه است؟
درد پس از عمل كم بوده و با داروی مسكن مناسب كنترل می شود. مختصری ورم و كبودی در محل عادی است و پس از مدتی برطرف می شود. 3 الی 4 روز بعد از عمل، فرد قادر به انجام كارهای معمول روزمره است.


محل های مناسب جهت لیپولیز كدامند؟
منطقه ای از بدن كه چربی به صورت موضعی رسوب كرده باشد، جهت لیپولیز مناسب است. از جمله: غبغب، سینه در آقایان، شكم، پهلو، خارج و داخل ران از نقاط مناسب جهت عمل لیپولیز است.


قبل و بعد از عمل لیپولیز باید چه نكاتی رعایت شود؟
قبل از انجام عمل لیپولیز، باید یك جلسه مشاوره برای بیمار گذاشته شود تا در مورد نحوه عمل، فواید و عوارض آن (عوارض عمل لیپولیز بسیار ناچیز است، اما بهتر است به فرد گفته شود) توضیحات لازم ذكر شود. همچنین بعد از عمل، فرد باید تحت نظر پزشك باشد و در جلسات تعیين شده مورد معاینه قرار گیرد، زیرا مراقبت های بعد از عمل لیپولیز قسمتی از عمل است كه باعث بهتر شدن نتیجه نهایي می شود. همچنین نكاتی كه بعد از عمل باید فرد به آن توجه كند، پوشیدن گن‌های مناسب است كه از تجمع مایعات و شلی پوست جلوگیری می كند.
پاسخ
آگهی
طراحی سایت آموزش طراح سایت


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان