آخرین بسته‌ی MyBB: نسخه‌ی 1.8.12 MyBB منتشر شدامتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آیا بواسیر باعث سرطان می شود؟
#1
بواسیر به شبكه‌های وریدی انتهای دستگاه گوارش اطلاق می‌شود. جالب است بدانید كه همه انسان‌ها دارای هموروئید هستند و وجود آن غیرطبیعی نیست. این شبكه‌های وریدی هنگام اجابت مزاج مثل یك بالشتك پرخون می‌شوند و به خروج مدفوع از روده كمك می‌كنند. البته هموروئید خود به دو نوع داخلی و خارجی تقسیم می‌شود كه به یكدیگر مرتبط هستند و هر دو به دفع راحت‌تر كمك می‌كنند. هموروئیدهای خارجی اگر دچار بیماری شوند از بیرون بدن قابل مشاهده هستند اما هموروئیدهای داخلی از بیرون قابل مشاهده نیستند. بیماری هموروئید در حقیقت همان واریسی شدن شبكه‌های وریدی است. دقیقا مثل وریدهای پا، شبكه‌های وریدی انتهای دستگاه گوارش نیز ممكن است متورم و واریسی شوند. 

بارداری هم باعث بواسیر می‌شود؟

بارداری و زایمان از آنجایي كه باعث افزایش یبوست و فشار داخل شكمی می‌شوند، از عوامل مستعد كننده برای بیماری هموروئید به‌حساب می‌آیند. چاقی و اضافه‌وزن نیز به‌دلیل ایجاد یبوست می‌تواند فرد را مستعد بیماری هموروئید كند. با این حال تاثیر آن ثابت شده نیست و نمی‌توان گفت كه تمام افراد چاق دچار این بیماری خواهند شد. تاثیر نشستن‌ها و ایستادن‌های طولانی‌مدت بر ایجاد هموروئید نیز ثابت شده نیست. 

اگر خونریزی یا درد دارید... 

یكی از علائم مهم بیماری بواسیر خونریزی است. البته خونریزی بیشتر مربوط به هموروئیدهای داخلی می‌شود. این هموروئیدها معمولا بدون درد هستند مگر اینكه آن‌قدر بزرگ شوند كه بیرون بزنند و گیر كنند و دیگر به داخل بر نگردند. اما درمقابل، هموروئیدهای خارجی، به‌خصوص اگر خون در آنها لخته شود اغلب دردناك هستند كه در این صورت هموروئید ترومبوزه نامیده می‌شوند. 

سرطان را با بواسیر اشتباه نگیرید

بواسیر سرطانی نمی‌شود اما سرطان‌هایي هستند كه با هموروئید اشتباه گرفته می‌شوند، به عبارتی بیمار فكر می‌كند هموروئید دارد بنابراین آن را جدی نمی‌گیرد و به پزشك مراجعه نمی‌كند؛ در صورتی كه این توده سرطان است و از آن خبر ندارد. بنابراین هر زمان كه دچار خونریزی از مقعد می‌شوید یا توده‌ای در آن ناحیه لمس می‌كنید حتما باید به پزشك مراجعه كنید و معاینه شوید تا احتمال سرطان رد شود. پس نمی‌توانیم بگویيم هموروئید سرطانی می‌شود بلكه این سرطان است كه می‌تواند خود را به شكل هموروئید نشان دهد. 

تفاوت بواسیر و سرطان روده:
سرطان روده و بواسیر علایم مشابهی دارند و هر دو با درد  همراه هستند.احتمال دارد که  افرادزیادی  در مرحله ای از زندگی دچار بواسیر شوند؛ اما آن چه متخصصان را نگران کرده این است که  افراد بدون مراجعه به پزشک آن را به عنوان خونریزی  بواسیر تلقی کنند.

این در حالی است که خون ریزی می تواند از علایم سرطان روده  نیز باشد.بنابر این بهتر است علایم هر دو بیماری را بدانیم.

بواسیر: خارش یا ایجاد بر آمدگی های نرم در اطراف مقعد.
احساس ناراحتی قبل و پس از دفع مدفوع. خون ریزی یا لخته بینی از مقعد.  بر آمدگی که از مقعد به بیرون می آید و پس از دفع مدفوع باید به داخل فرو   رود. احساس سنگینی و کشیدگی در اطراف مقعد.

سرطان روده: خون ریزی از مقعد یا مشاهده کردن خون در مدفوع. درد معده یا بر آمدگی آن . تغییرات مداوم در عادت روده شامل یبوست و اسهال. کاهش وزن ناگهانی. خستگی، سرگیجه یا کم آوردن نفس بدون دلیل.

منبع: بواسیر
پاسخ
آگهی
طراحی سایت آموزش طراح سایت


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان