هاست لینوکس

آخرین بسته‌ی MyBB: نسخه‌ی 1.8.27 MyBB منتشر شد

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
1389 یا 2569
اشتباه شما همین است.
تمام تقویم ها بر اساس تقویم خیام تنظیم شده است و فقط مبدا آن فرق دارد.
مبدا تقویم شما هجرت یک عرب است و مبدا تقویم ما اولین حکومت ایران. نوع تقویم و محاسبه یکی است فقط مبدا متفاوت است.
ما به ارزش های ایرانی پایبند هستیم و شما مبدا ایران را غیر از ایران می گذارید.
در ضمن تقویم میلادی با خیامی دز محاسبه یکسان است و به همین دلیل تمام معادل های میلادی و خورشیدی ثابت است. مثلا عید نوروز همواره 20 مارس است. و این نکته که در هر 2500 روز یک روز تفاوت پیدا کند در محاسبات ریاضی درصد بسیار ناچیزی می شود.
ما که آخر نفهمیدم هدف شما اسم تقویم است یا مبدا آن. خود شما می گویید 470 سال بعد مبدا شما اختراع شده است و نفهمیدم این چه مفهومی دارد. بالاخره یا باید از زمان پیدایش این تقویم محاسبه شود یا مبدایی برای قبل اختراع تقویم قرار دهند.
نوع محاسبه تقویم خورشیدی ما با شما یکی است و فقط مبدا ما شاه کوروش و مبدا شما پیامبر محمد است.
تک تک ایرانی ها شاه کوروش را قبول دارند ولی تک تک ایرانی ها پیامبر محمد را قبول ندارند.
مشکل چیست؟
اگر برای این تقویم همه پرسی شود، با توجه به اینکه اساس تقویم یکی است و فقط مبدا فرق دارد من مطمئن هستم که بسیاری به 2569 رای خواهند داد. برای ما ایرانی ها غیرت، وطن پرستی و ناموس همیشه بالاتر بوده و خواهد بود. اگر مبدا ایران 1389 سال پیش است و شما این را قبول دارید یعنی هرآنچه قبل از آن است قبول ندارید و ارزشی برای شما ندارند. اما اگر مبدا تاریخ ایران، اولین حکومت سراسری آن است پس شما به همه دستاورد های ایران از اولین حکومت به این سو ایمان دارید.
دین در حیطه شخص شماست و می تواند مشترک نباشد ولی وطن و ارزش های وطن همیشه مشترک است.

مردان بزرگ اراده می‌کنند و مردان کوچک آرزو
[تصویر:  1348752239.gif]

اگر روزی دشمن پیدا کردی، بدان که در رسیدن به هدفت موفق بودی.
اگر روزی تهدیدت کردند، بدان در برابرت ناتوانند.
اگر روزی خیانت دیدی، بدان قیمتت بالاست.
اگر روزی ترکت کردند، بدان با تو بودن لیاقت می‌خواهد.

سپاس شده توسطZEUS (۱۳۸۹/۱/۱، ۰۶:۵۷:۳۹ صبح)
سلام
این سری خیلی ساده و کوتاه توضیح میدم.
نقل‌قول: تمام تقویم ها بر اساس تقویم خیام تنظیم شده است و فقط مبدا آن فرق دارد.
من در توضیح قبلیم هم نوشتم، هر تقویم برای خودش شیوه محاسبات و سیستم منحصر به فردی داره، تقویم شمسی با سیستمی هست که خیام به کمک خازنی کشف کرده هسته، تقویم میلادی محاسباتی کاملا متفاوت با تقویم شمسی داره، تقویم عبری سیستمی متفاوت تر، تقویم قمری و مایایی و غیره همینطور...
نقل‌قول: مبدا تقویم شما هجرت یک عرب است و مبدا تقویم ما اولین حکومت ایران.
بنده مبدا تقویم رو انتخاب نکردم، مخترع این تقویم مسلمان بوده و مبدا تقویم خودش رو اینگونه قرار داده!
شما بفرمائین مبدا تقویم شما رو کی تعیین کرده؟!
نقل‌قول: نوع تقویم و محاسبه یکی است فقط مبدا متفاوت است.
در مطلب قبلیم هم نوشتم، این تقویم 470 سال بعد از مبدا اسلام به وجود امده، چجوری میتونین ادعا کنین که زمان هخامنشیان چنین سیستمی وجود داشته؟!
در مورد مبدا هم گفتم، سازنده تقویم بر اساس سال هجرت پیامبر (ص) این تقویم رو ساخته، نه بر اساس شروع حکومت شاهنشای ایران!
نقل‌قول: در ضمن تقویم میلادی با خیامی دز محاسبه یکسان است و به همین دلیل تمام معادل های میلادی و خورشیدی ثابت است. مثلا عید نوروز همواره 20 مارس است.
تقویم میلادی اصلا شباهتی به تقویم جلالی (خیام) نداره، و محاسباتش کاملا متفاوت هست، شما در سال میلادی ماه 28 روزه داری، در تقویم شمسی هم چنین ماهی وجود داره؟! (ماه فوریه)
عید نوروز در تقویم ایرانی بر اساس اعتدال بهاری هست و دقت محاسبه این زمان تا ثانیه محاسبه میشه، دقت کنین لحظه تحویل سال در تقویم ایرانی به ساعت بستگی داره، ولی در سیستم تقویم میلادی این زمان (زمان سال تحویل) قابل محاسبه نیست!
نقل‌قول: و این نکته که در هر 2500 روز یک روز تفاوت پیدا کند در محاسبات ریاضی درصد بسیار ناچیزی می شود.
من نمیدونم شما چقدر اطلاعات نجومی دارین، ولی این اعداد در محاسبات نجومی خیلی مهمه و ناچیز نیست (!) محاسبات تقویم هم محاسبات ریاضی نیست بلکه محاسبات نجومی هست.
اگر به گفته شما این اعداد رو ناچیز فرض کنیم که، تمام محاسبات پرتاب موشک، زمان کسوف و خسوف، طول روز و شب، ساعت و ... بهم میریخت و کلا زندگی ماشینی امروز مختل میشد!
نقل‌قول: ما که آخر نفهمیدم هدف شما اسم تقویم است یا مبدا آن. خود شما می گویید 470 سال بعد مبدا شما اختراع شده است و نفهمیدم این چه مفهومی دارد.
هدف من توضیح تقویم جلالی هست، خیام 470 سال بعد این تقویم رو اختراع کرد و مبداء تقویم خودش رو سال هجرت پیامبر (ص) قرار داد.
نقل‌قول: بالاخره یا باید از زمان پیدایش این تقویم محاسبه شود یا مبدایی برای قبل اختراع تقویم قرار دهند.
مبدا تقویم رو سازنده تقویم اینگونه که توضیح دادم قرار داده.
نقل‌قول: نوع محاسبه تقویم خورشیدی ما با شما یکی است و فقط مبدا ما شاه کوروش و مبدا شما پیامبر محمد است.
این توضیح شما قیاس مع الفارق هست، چطور ممکنه زمانی که تقویم درست نشده، مبدا براش قرار داده بشه؟!
این تقویم وقتی تدوین شد، مبداءش سال هجرت پیامبر (ص) قرار داده شد و نسبت به اون، بقیه سال ها محاسبه شد.
ولی اگر قرار باشه مبداء تقویم شاه کوروش باشه، تمام محاسبات تقویم عوض میشه، چون در علم نجوم زمین امثال در این نقطه به اعتدال بهاری رسیده، سال دیگه در نقطه دیگری به اعتدال بهاری میرسه، و نیز این تقویم کبیسه گیری داره، اگر قرار باشه مبدا تقویم رو به شاه کوروش تعمیم بدیم، باید کلی محاسبات پیچیده انجام بدیم و تقویم جدیدی تدوین کنیم.
نه اینکه اسم تقویم جلالی رو بکنیم تقویم "2500 ساله شاهنشاهی"!
البته این تقویم (جلالی) در دورۀ ملکشاه سلجوقی ساخته شد و به خاطر اسم شاه به تقویم جلالی نامگزاری شد، تا قبل از شاه پهلوی تقویم رسمی ایران همون تقویم جلالی بود، ولی شاه پهلوی طی یه اقدام مضحک تقویم جلالی رو تحریف آشکار کرد و به تقویم 2500 ساله تغییر داد!
در حقیقت ما در دنیا تقویمی با این عناوینی که فرمودین "ایرانی" و "میترایی" نداریم، و از نظر علمی چنین تقویم هایی ساخته نشده.
تقویمی که شما میگین مبداء ش 2500 سال و اندی پیش هست، همون تقویم جلالی هست که تحریف شده، چون تا قبل از شاه پهلوی پسر، در زمان رضاخان هم تقویم ایران همون تقویم جلالی بود، و قبل تر از اون هم همین تقویم بود!
به نوعی میتوان گفت از زمانی که این تقویم (جلالی) ساخته شد، تمام شاهان ایرانی این تقویم را تقویم رایج کشور ایران میدانستند.
اگر شما واقعا به تمدن ایران علاقه دارین، نباید تاریخ رو تحریف کنین و تقویمی که مورد استفاده شاهان بوده رو باید استفاده کنین، نه تقویمی که از اساس توجیه علمی و منطقی نداره!
من حاظرم براتون اثبات کنم شیوه محاسبه تقویم جلالی رو و نیز اثبات میکنم شیوه محاسبه تقویم جلالی با تقویم میلادی، عبری، قمری، مایایی و ... فرق داره و از روی هم کپی نشده، ولی مشروط به اینکه شما اثبات کنین شیوه محاسبه تقویم "ایرانی" و "میترایی" رو برای من. (البته با حفظ قانون کپی رایت)
نقل‌قول: تک تک ایرانی ها شاه کوروش را قبول دارند ولی تک تک ایرانی ها پیامبر محمد را قبول ندارند.
اولا این استدلالتون اشتباهه، خیلی ها هم شاه کوروش رو قبول ندارن، عقیده هرکس برای خودش محترمه.
ولی شخص بنده هم کوروش رو قبول دارم و هم تمدن 8000 ساله کشورم رو و هم پیامبر و دین اسلام رو.
البته در کشور ایران ادیان مختلفی زندگی میکنن، مانند مسیحیت، زرتشت، یهود و ...، و این طبیعی هست هر دینی آئین و مسلک خودش رو قبول داره و البته خودش رو قاطی آئین دین دیگر نمیکنه!
نقل‌قول: مشکل چیست؟
من مشکلی نمیبینم، فقط میگم چیزی به اسم تقویم "2500 ساله شاهنشاهی" یا "میترایی" وجود نداره و این تقویم های من درآوردی نوع تحریف شده تقویم جلالی هست! (البته اثبات هم کردم)
و نیز شاهان ایرانی از تقویم جلالی استفاده میکردن نه تقویم دیگری. (البته بجز یک شاه اونم در مدت چند سال)
شما یه تقویم با این همه پشتوانه علمی و سابقه رو قبول نمیکنین ولی یه تقویمی که طی گفته یه شخص به نیت تحریف تاریخ یک کشور، به مدت چند سال مورد استفاده بوده رو قبول میکنین؟!
نقل‌قول: اگر برای این تقویم همه پرسی شود، با توجه به اینکه اساس تقویم یکی است و فقط مبدا فرق دارد من مطمئن هستم که بسیاری به 2569 رای خواهند داد.
اگر این همه پرسی بین منجمین، ریاضیدانان،‌ فیزیکدانان و دیگر اهل فن باشه، من بهتون قول میدم 100% به تقویم جلالی رای میدن. (حتی اگر یک درصد به تقویم مورد نظر شما رای دادن، من هرچی شما بگین رو قبول میکنم)
اگر از عوام باشه، بازم قول میدم بیشترین رای به تقویم جلالی داده میشه، چون قدمت این تقویم ریشه در تاریخ کهن ایران داره ولی اون تقویمی که مد نظر شماست، فقط چند سال عمر کرد!
نقل‌قول: برای ما ایرانی ها غیرت، وطن پرستی و ناموس همیشه بالاتر بوده و خواهد بود.
صد در صد
نقل‌قول: اگر مبدا ایران 1389 سال پیش است و شما این را قبول دارید یعنی هرآنچه قبل از آن است قبول ندارید و ارزشی برای شما ندارند.
من مبدا تقویم رو 1389 سال پیش میدونم، ولی یادم نمیاد چنین معنی که شما فرمودین رو گفته باشم!
من یه سوال میپرسم، ایا مسیحیان که مبدا تاریخ رو میلاد مسیح میدونن، هرچی قبلش هست رو قبول ندارن و منکر میشن؟!
برای بسیاری از اسناد تاریخی که قدمت چند هزار ساله داره، تاریخ رو اینگونه مینویسن:
مثلا 100 سال قبل از میلاد مسیح، یا 100 سال قبل از هجرت
پس این نشون میده قبل از مبدا تاریخ رو همه قبول دارن و براش معیاری در نظر گرفته شده.
اگر قرار باشه اینگونه که شما میگین حساب کنیم، باید مبدا تاریخ رو 13 میلیون سال پیش که زمین به وجود اومده قرار بدیم.
برای من تمدن ایران قابل احترامه و خیلی هم دوستش دارم و بهش عشق میورزدم، ولی هرگز نمیزارم تحریف بشه تمدن تاریخ کشورم.
برای من کوروش همونقدر مورد احترامه که دیگر خیام محترمه، اینها هر دو ایرانی بودن و از نظر من فرقی بین این دو نیست.
یه سوال دارم از شما: چرا فکر میکنین هرکی مبدا تاریخ رو هجرت پیامبر (ص) میدونه، برای تمدن ایران ارزش قائل نیست؟!
(البته این سوال رو از دیگر دوستانی که همچون شما فکر میکنن هم دارم)
یعنی یه ایرانی نمیتونه هم مسلمون باشه و هم تمدن چند هزار ساله ایران رو قبول داشته باشه؟!
نقل‌قول: اما اگر مبدا تاریخ ایران، اولین حکومت سراسری آن است پس شما به همه دستاورد های ایران از اولین حکومت به این سو ایمان دارید.
از نظر من مبدا تاریخ،‌ همینی هست که خیام در تقویم جلالی قرار داده و با محاسبات دقیق نجومی هم قابل اثبات هست و دلیل و منطق و علم پشتش هست و نیز ایران قبل از اسلام رو هم قبول دارم.
شاید جالب باشه بدونین، ایرانیان اولین اشخاصی بودن که پوشاک و نیز شلوار رو اخراع کردن، و نیز زنان ایرانی قبل از اسلام هم البسه بلند و پوشیده میپوشیدن و موهای خودشون رو از مردها مخفی میکردن، و نیز ایرانیان از زمان آریایی ها یکتا پرست بودن نه الهه پرست! (منبع: تاریخ تمدن، نویسنده ویل دورانت فلسفه‌دان، تاریخ‌نگار و نویسنده آمریکایی)
نقل‌قول: دین در حیطه شخص شماست و می تواند مشترک نباشد ولی وطن و ارزش های وطن همیشه مشترک است.
در این مورد با شما کاملا موافق هستم، ولی چرا شما منکر پیشرفت علم در ایران پس از اسلام میشین؟
اول این نکته رو توضیح بدم، ایران پس از اسلام نام دوره ای هست که اسلام به ایران آمده بود و ربطی دین نداره، و این اسم یه بازه زمانی هست، در این دوران اروپا درگیر جنگ های قرون وسطیی و خرافه گرایی بود، ولی ایرانیان دنبال علم و پژوهش، در این دوران دانشمندان بسیار بزرگی در ایران پدیدار شدن که شاید اسم 10 تاشون رو هم خیلی ها بلد نباشن.
هیچکس منکر پیشرفت ایران در این زمان نیست، حتی در اون زمان زبان فارسی زبان رایج دنیا بود و تمام کتب دنیا به زبان فارسی باید کتابت میشد.
ولی در چند صده اخیر دشمن با حمله به فرهنگ و تمدن ما،‌ و ایجاد تفرقه در بین مردم، تونست این قدرت رو بشکنه...
اعراب یا مغول باعث عقب موندگی ایران نشد، چون بعد از حمله چنگیز مغول به ایران و از بین رفتن سرمایه های علمی ایران، ایران باز پیشرفت چشم گیری داشت و بعد از این دوران نیز دانشمندان بزرگی رو به دنیا معرفی کرد.
تمدن ایران رو امثال اسکندر از ایران گرفتن، کسی که تمدن ایران رو به اتیش کشید و دین مردم رو ازشون گرفت.
اگر اهل تحقیق هستین، برید و تحقیق کنین که چرا اسکندر تخت جمشید رو آتیش زد! (البته فراموش نکنین اونجا سنگ بود و آتیش خرابش نمیکرد)
در مورد تائیس معشوقه اسکندر که باعث شد ایران رو اتیش بزنه چقدر میدونین؟
کسی که باعث شد تمدن ما از بین بره؟! (البته الان تندیسش برج آزادی امریکا شده)
شما که ایرانی دوست هستین چقدر اینا رو میشناسین؟!
ما اینجا سر یه تقویم باهم بحث داریم، ولی هیچوقت نمیریم به عاملین نابودی تمدن ایران حرفی بزنیم!
اینقدر که تقویم 2500 ساله ایران برای شما مهم هست، عاملین به آتش کشیدن تخت جمشید هم براتون مهم هست؟!
یه عده ما رو سرگرم تقویم کردن و به این وسیله تفرقه بین ملت انداختن، از سوی دیگر زدن و تمام سرمایه های ما رو به تاراج بردن!
منشور حقوق بشر کوروش رفته تو موزه "ایران باستان" بریتانیا و ما هنوز سر تقویم دعوا داریم!
به نظر شما چرا منظور حقوق بشر کوروش باید تو انگلیس باشه؟!
چرا اینقدر که برای تقویم ایران نگران هستین، برای این چیز ابراز نگرانی نمیکنین؟!
خطاب این صحبت هام تمام کسانی هستن که میگن ایرانی هستیم و ایران رو دوست داریم.
ببخشید از طولانی شدن کلام، امیدوارم از حرفای من کسی ناراحت نشده باشه و باز هم سال نو رو به همه تبریک میگم.
 سپاس شده توسطhamid18 (۱۳۸۹/۱/۱، ۰۸:۴۰:۱۸ صبح) ، ghanari (۱۳۸۹/۱/۱، ۱۱:۲۲:۴۳ صبح) ، sia1 (۱۳۸۹/۱/۱، ۱۱:۳۲:۵۱ صبح) ، jafari52 (۱۳۸۹/۸/۲۹، ۱۱:۳۷:۵۷ صبح)
با توجه به تمدن چیزی به غیر از 2569 نمیتونه باشه

اما عامیانه در بین مردم 1389 جا افتاده که خب بالاخره اعتقادات هم متفاوته ولی 2569 دقیقا سال و خود تاریخ هست که دیگه نیازی به اثباتش نیست

سپاس
(۱۳۸۹/۱/۱، ۱۱:۴۸:۴۹ صبح)pl_ugin نوشته است: با توجه به تمدن چیزی به غیر از 2569 نمیتونه باشه
اما عامیانه در بین مردم 1389 جا افتاده که خب بالاخره اعتقادات هم متفاوته ولی 2569 دقیقا سال و خود تاریخ هست که دیگه نیازی به اثباتش نیست
سپاس

سلام
نمیدونم مطالب قبلی من رو خوندین یا خیر، ولی پیشنهاد میکنم سری به موزه ایران باستان بزنین، متوجه میشین تمدن ایران برای 8000 سال پیش هست نه 2569 سال!
سال 1389 یه محاسبه کاملا علمی و منطقی داره، و در تمام مراکز علمی معتبر جهان ثبت شده هست ولی تقویم 2569 در هیچ مرکز علمی ثبت نشده (!) چون اصلا مراجع علمی چنین تقویمی رو قبول ندارن!
این تاریخی که شما میگین مربوط میشه به دوره هخامنشین و ربطی به تقویم نداره.
اگر شما ادعا میکنین تقویم 2569 درست هست، لطفا اثبات کنین تا در مراکز علمی هم ثبت بشه.
تقویم شاهان ایران نیز تقویم جلالی بود و این تقویم تحریف شده 2569 طبق گفته یه شخص درست شده و تائیدیه و اثبات علمی نداره!
حتی تقویم قمری اعراب هم جزو تقویم های ثبت شده جهان هست، و دارای اثبات علمی و نجومی هست ولی هیچ توجیه علیمی برای تقویم 2569 وجود نداره،‌ اگر داره بگین تا بنده و دیگران هم یاد بگیرن و این تقویم نیز در مراکز علمی جهان همانند نوروز ثبت بشه.
ببینید تمدن با نوروز فرق داره

شما در یک تقویم ساده هم میتونید مشاهده کنید که 2569 هست

شما همین الان یک بحث مطالعه نشده رو دارید میگید چون تمدن ایران برای 11 هزار سال پیش هست و اون هم با سند در ایلام و دو شهر همسایه ی ایلام که هرکدوم حدود 10 هزارو 700 سال هست پس اون 8000 سالی که شما میگویید هم نقض میشود اما مسئله تمدن ایران نیست و شما متوجه نشدید منظور رو . اینجا بحث این هست که از اولین نوروز تا الان تاریخ 2569 سال سپری شده شده که میشه 2569 نه این که کل کشور تمدنش 2569 سال باشه

اگر اینطوری بوده باشه که پس کوروش بزرگ اولین ادم ایران بوده!

پس باید یه مقدار معقولانه تر نگاه بشه.
 سپاس شده توسطAR@KST@R (۱۳۸۹/۱/۱، ۱۳:۰۶:۵۲ عصر)
جالبه می گویند تقویم 471 سال بعد هجرت بوده و ما نمیتوانیم ادعا کنیم که 2569 سال پیش بوده. خودتان دارید میگویید 471 سال بعد از مبدا شما است. پش زمان اعراب هم نبوده. حالا 1000 سال هم بعد از مبدا ما باشد. در ضمن این خیام نبوده که برای آن مبدا انتخاب کرده. بلکه پادشاه وقت بوده است و به همین دلیل به نام پادشاه به تقویم جلالی معروف شده است.
من می گوییم در تقویم یک روز در 2500 روز ناچیز است. نجوم تقومی نیست. و شما فرق استفاده علم نجوم با تقویم را نمی دانید.
شما هجرت چند کیلومتری یک عرب در صحرای عربستان را سرلوحه افتخارات خود قرار دهید و آن را مبدا تاربخی کشور ایران بدانید کسی با شما کاری ندارد. این تاریخ مورد قبول عموم مردم ایران نیست. Tongue
2569 یا 1389 هر دو جلالی هست. فقط مبدا شما چند کیلومتر جابه جایی در صحرای عربستان و مبدا ما شکوهمند ترین امپراطوری جهان است.
آدم هایی مثل شما با تغییراتی که به نفع ایران است اصلا موافق نیستند. رضاشاه کبیر برای این که نام ایران برای همه مردم ایران قابل قبول باشد آن را از پارس به ایران تغییر داد. چراکه پارس مورد پسند برای غیر فارس ها نبود (در حالی که غیر فارس ها در آن زمان بسیار ناچیز بودند). این مبدا هم مورد قبول عموم نیست.
این تاپیک به علت بحث های جهت گیرانه شما بسته می شود. چرا که شما ایران را به اعراب می فروشید.
اینجا یک انجمن پشتیبانی MyBB است و جای داستان نویسی نیست.
خیام می گویید: چون عاقبت کار جهان نیستی است / انگار که نیستی چو هستی خوش باش
فکر کنم معنی این بیت را می دانید و اعتقاد خیام از رباعیاتش کاملا مشخص است.

توجه: لطفا کار عظیم دانشمندان را با دین یکی نکنید. اگر کسی با دعا و روضه دانشمند می شود پس کار آسانی دارند. این حرف دانشمندان ما را پیش دانشمدان غربی خار می کند. این معنی می دهد دانشمندان ما با دین دانشمند شده اند و غربی ها با رنج و زحمت. شما هم با دینتان دانشمند شوید ولی حق خراب کردن دانشمندان مارا ندارید.
بدرود.

مردان بزرگ اراده می‌کنند و مردان کوچک آرزو
[تصویر:  1348752239.gif]

اگر روزی دشمن پیدا کردی، بدان که در رسیدن به هدفت موفق بودی.
اگر روزی تهدیدت کردند، بدان در برابرت ناتوانند.
اگر روزی خیانت دیدی، بدان قیمتت بالاست.
اگر روزی ترکت کردند، بدان با تو بودن لیاقت می‌خواهد.

سپاس شده توسطpl_ugin (۱۳۸۹/۱/۱، ۱۶:۲۰:۰۹ عصر) ، AR@KST@R (۱۳۸۹/۱/۱، ۱۸:۴۵:۵۷ عصر) ، chelseafc1 (۱۳۸۹/۱/۳، ۰۹:۲۱:۴۰ صبح) ، Gh-Moradi (۱۳۹۲/۸/۳، ۲۱:۳۳:۰۴ عصر) ، شماره مجازی (۱۴۰۱/۸/۲۶، ۰۱:۵۱:۰۴ صبح) ، گراف مسنجر (۱۴۰۱/۱۰/۳، ۰۴:۱۳:۱۴ صبح) ، چارتر ۴۲۴ (۱۴۰۲/۹/۱۲، ۱۵:۱۳:۲۰ عصر)

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان